Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2012

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ

ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΛΤΑ ΤV
Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο η 8η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Έβρου, με την ομάδα μας να παραχωρεί ισοπαλία 2-2 στον Ορέστη Ορεστιάδας σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με κύριο χαρακτηριστικό τα επεισόδια που διαδραματίστηκαν μεταξύ παικτών και φιλάθλων και των δύο ομάδων, με την λήξη της αναμέτρησης. Ένα παιχνίδι που μόνο στα χαρτιά έπρεπε να θεωρείται ντέρμπι καθώς στο γήπεδο υπήρχε μόνο μία ομάδα, αυτή του ΑΟΚ, και ακόμα και με 10 παίκτες για περισσότερο από ένα ημίχρονο, έπαιξε ποδόσφαιρο και δημιούργησε πλήθος ευκαιριών, αλλά δεν κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη, πληρώνοντας τη νευρικότητα των πέντε τελευταίων λεπτών του 1ου ημιχρόνου όπου και δέχθηκε τα δύο γκολ. Δυστυχώς ο διαιτητής της αναμέτρησης εκτός από τα πολλά λάθη, έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού από πολύ νωρίς καθώς άφησε ατιμώρητο το ΠΟΛΥ σκληρό και αντιαθλητικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, θεωρώντας ευτύχημα το γεγονός ότι δεν τραυματίστηκε παίκτης μας, με τα νεύρα να κυριαρχούν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και να οδηγούν στην σύρραξη με το σφύριγμα της λήξης.

Το ματς : Γέμισε το γήπεδο της Εξώπολης από φιλάθλους και των δύο ομάδων που παρακολούθησαν ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις και όμορφο θέαμα κατά διαστήματα που κράτησε το αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Στο 8΄ο Ζηκουρίδης εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και έφτασε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ορέστη, αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 13' μετά από εγκληματικό τάκλιν του Ρουσίδη στον Παναγιωτόπουλο, ο διαιτητής χαρίστηκε στον παίκτη του Ορέστη δείχνοντας του την κίτρινη κάρτα, ενώ το ίδιο έκανε και στο 34' σε νέο αντιαθλητικό τάκλιν του Πετρόπουλου, πάλι στον Παναγιωτόπουλο. Στο 30' είχαμε το 1-0 όταν μετά από σέντρα του Πυλούδη ο Μαρασλής με κεφαλιά βρήκε τη μπάλα όσο χρειαζόταν ώστε να καταλήξει στην γωνία της εστίας του Φιλιππίδη. Στο 35΄μετά από όμορφη ενέργεια και σέντρα του Ζάκκα ο Μαρασλής πάλι με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 41' μετά από κάθετη πάσα του Χαλιμακούδη στην πλάτη της άμυνας, ο Θεμελάκης βγήκε μόνος του απέναντι από τον Βογιατζή και πριν προλάβει να πλασάρει ανατράπηκε από διπλό τάκλιν του Απότα και του Ζάκκα, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι και να αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Απότα, κάτω από τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, καθώς όπως ο ίδιος ο διαιτητής ανέφερε, ναι μεν ο Ζάκκας βρήκε την μπάλα και την έστειλε κόρνερ, αλλά ο Απότας βρήκε τα πόδια του Θεμελάκη. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Χαλιμακούδης, ξεγελώντας τον Βογιατζή, γράφοντας το 1-1. Στο 44' μετά από σέντρα του Πυλούδη ο Λιούρτας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έγλυψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ορέστη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε γρήγορη αντεπίθεση του Ορέστη, ο Δοϊνούδης με συρτή σέντρα από δεξιά βρήκε στο ύψος του πέναλτι τον Χαλιμακούδη ο οποίος με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στην γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Βογιατζή, πραγματοποιώντας το 1-2. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, πίεσε την ομάδα του Ορέστη, οι παίκτες του οποίου κλείστηκαν στο μισό γήπεδο κάνοντας συνεχώς καθυστερήσεις, συνεχίζοντας το αντί-ποδόσφαιρο και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις-φωτιά να κλειδώσουν τη νίκη για την ομάδα τους. Στο 57' μετά από πάσα του Γιακουμπίδη το σουτ του Μαρασλή δεν βρήκε στόχο, όπως και στο 59' το σουτ του Παναγωτόπουλου πέρασε μόλις άουτ. Τρία λεπτά αργότερα στο 62΄σε αντεπίθεση του Ορέστη ο Δοϊνούδης σέντραρε από δεξιά και ο Χαλιμακούδης σκόραρε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον επόπτη να σηκώνει την σημαία και να ακυρώνει το γκολ ως οφσάιντ. Στο 69' νέο σουτ του Μαρασλή έδιωξε σε κόρνερ ο Φιλιππίδης και στην εξέλιξη αυτού ο Μαρασλής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ορέστη. Στο 94' σε φάουλ-γέμισμα του Πυλούδη, ο Κυριακίδης πηδώντας ψηλότερα από όλους με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Φιλιππίδη, πραγματοποιώντας το τελικό 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων της ομάδος μας, ενώ αμέσως μετά είχαμε και το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Να δώσουμε πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα μας γιατί πραγματικά πάλεψε σε όλο το παιχνίδι, έπαιξε ποδόσφαιρο, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και στο τέλος δικαιώθηκε, αποδεικνύοντας ότι φέτος ειδικά έχει τα χαρακτηριστικά μιας Μεγάλης Ομάδας.